Student Awards and Accolades from Convocation 2019

 Summer Campus Scenes Students Walking Quad

June 25, 2019

Every year during its Convocation Ceremony , Syracuse University’s College of Engineering and Computer Science recognizes exceptional graduates with a wide array of honors, awards, and accolades. Students are recognized for high academic achievement, collaboration, civic engagement, and much more.

Each of our graduates is well prepared to excel in the highest levels of industry and academia and serve as an inspiration to the generations that will follow. We are extrordinarly proud of their accomplishments at Syracuse, and look forward to their impact in building a a safer, healthier, more sustainable world.

The following list was originally published in the program that was distributed at the ceremony.

HONORS

Summa Cum Laude (3.8 GPA or higher), Magna Cum Laude (3.6 GPA or higher), and Cum Laude (3.4 GPA or higher) distinctions in this list are projections based on a student’s cumulative GPA at the end of the Fall 2018 semester. This list is subject to change pending the completion of all required coursework and final cumulative GPA.

CUM LAUDE

      • lliass Aouani
      • Ruby Batbaatar
      • Kai Devon Boberg Bernstein
      • Cierra Chandler
      • Linda Chen
      • Zhuo Chen
      • Nicholas G DiCara
      • Zohair Jason Ezzaki
      • Shukai Fang
      • Kimberly Ann Fitzgerald
      • Luke D Grgecic
      • Yuqing Gu
      • Joseph Andrew Guida
      • Steven Taisir Hanna
      • Nigel Kelvin Heeralall
      • Quinn Holt
      • Benjamin Philip Ingraham
      • Rebecca Ilse Jacobson
      • Nicole Qiaozhen Jiang
      • Nathan Timothy Johnson
      • Yuanhui Kang
      • Kevin Lam Kha
      • Cory Knapp
      • Qiuyi Li
      • Waley Liu
      • Eric Liu
      • Jingzhi Liu
      • Vincent James McGovern
      • Breanna N. Mendonca
      • Melanie M. Mold
      • Jennefer A. Montaleza
      • Patrick Dillon Mullinix
      • Douglas Porreca
      • Daniel Rivera
      • Nicole Alexandra Rosian
      • David Sa
      • David Martin Schmitt
      • Bryan Schnapper
      • Ryan William Stinson
      • Alec T. Szoldatits
      • Sahevaan Taneja
      • Victor W. Tay
      • Ye Tian
      • Brian Charles Trainor
      • Brooke L. Waldon
      • Wojciech Stanislaw Wojciechowski
      • Meishan Wu
      • Diana Yulin Zheng

MAGNA CUM LAUDE

      • Nawal Ahmed
      • Cletus Andoh
      • John Michael Baluch
      • Matthew Sarni
      • Morgan Alexa Blume
      • Madalyn Dolores Bozinski
      • Lily Clarke
      • Cole Coutermarsh
      • Emily M. Crampton
      • Jacob William Dextradeur
      • Santita Etohnya Ebangwese
      • Xueming Feng Luke
      • Michael Formichella
      • Austin T. Freer
      • Benjamin Francis H. Gallishaw
      • Alexander Thomas Georgens
      • Patrick Ryan Grady
      • Graham L. Harrington
      • Wenlin He
      • Sarni Raquel Hirsch
      • Yang Hu
      • Ryan Hua
      • Edin Hurtic
      • Matthew Thomas lntili
      • Kirsten Eileen Judge
      • Ankit Kakar
      • Ann Marie Karis
      • Justine Kwok
      • Calvin Lee
      • Muzhen Li
      • Shannon Theresa McLoughlin
      • Connor T. McNamara
      • Isabela Novaes
      • Angelica J. O’Hara
      • David Bennett Parran Jr.
      • Igor Portnoy
      • Nicholas James Saeli
      • Samantha M. Santoni
      • Megi Shehi
      • Leah Ellen Singer
      • Cole W. Vangellow
      • Gabriel B. Vehar
      • Brian Welsh
      • Scott Howard Wiener
      • Congcong Xie
      • Karim Yamout
      • Xueyu Zhang
      • Zhenyu Zhang
      • Elton Zhang
      • Vincent Zhang
      • Jason Zuxing Zhang
      • Xiao Hui Zheng

SUMMA CUM LAUDE

      • Haley Elizabeth Bigando
      • Ziqiu Chen
      • Anqi Chen
      • Joseph DePalma
      • Xiang Ding
      • Molly Margaret Donovan
      • Reilly K. Duffy
      • Endla S. Feustel
      • Aidan Charles Franits
      • Yihong Guo
      • Ellen S. Horbachewski
      • Drew Patrick Jacobson
      • Arianna M. Lee
      • Long Wang Lucas Lin
      • Anke Liu
      • Mario Sebastian Perez
      • James Perra
      • Frank Herbert Richardson IV
      • John Rodman
      • Alix M. Santos
      • Ryan G. Twombly
      • Mackenzie C. Wood
      • Hao Zhou
      • Yinan Zhou
      • Tianyu Zhou
      • Yanlin Zhou
      • Qiwu Zou

SCHOLARS AWARDS & PRIZES

SYRACUSE UNIVERSITY SCHOLARS 
The highest undergraduate honor awarded by Syracuse University.

      • Santita E. Ebangwese
      • Frank H. Richardson IV

REMEMBRANCE SCHOLARS
Awarded by Syracuse University to honor the SU students lost in the bombing of Pan Am Flight 103. 

      • Brooke L. Waldon

ALL UNIVERSITY DOCTORAL PRIZES
Awarded by the Graduate School to recognize superior achievement in completed dissertations.

      • Hao Wang
      • Zheng Dong
      • Qunwei Li
      • Huilln Ma
      • Shirin Jouzdani

GRADUATE SCHOOL MASTER OF SCIENCE PRIZE
Awarded by the Graduate School to recognize outstanding achievement among recipients of M.S. degrees. 

      • Shiru Wang

RENEE CROWN UNIVERSITY HONORS
For seniors who have completed a multi-semester senior Capstone Project and have demonstrated an excellent command of language and commitment to global awareness, civic engagement, collaborative work, and academic breadth and depth. 

      • Madalyn D. Bozinski
      • Santita E. Ebangwese
      • Frank H. Richardson IV

US ARMED FORCES COMMISSIONS
The College of Engineering and Computer Science has a long tradition of helping to prepare leaders for our nation’s armed services. These members of the Class of 2019 will be commissioned on Friday. May 10.

      • Liam R. McNeil
      • William C. Northrop
      • Joshua Boucher
      • Zachary Harter
      • Chris Scofield

UNIVERSITY COLLEGE AWARDS

UNIVERSITY COLLEGE OUTSTANDING GRADUATE AWARD
For outstanding part-time students earning a graduate degree with distinction.

      • Jeffrey R. Boulter

COLLEGE-WIDE AWARDS & PRIZES

COLLEGE MARSHALS
Two seniors who will lead the academic procession of graduates at Commencement, selected for academic achievements, scholarly activities, service to others, extracurricular activities, and collegiality.

      • Simone R. Burns
      • Badmaarag Batbaatar

GEORGE M. BERRY AWARD FOR BEST ALL-AROUND SENIOR
For excellence in academics with distinguished contributions through leadership, service, and extracurricular activities.

      • Haley E. Blgando

GEORGE M. BERRY AWARD FOR OUTSTANDING DESIGN ACHIEVEMENT
For a senior who has demonstrated outstanding creativity and tenacity in developing an original design solution to a technical problem.

      • Frank H. Richardson IV

THE YUEH-YING HU MEMORIAL AWARD
For a senior woman who best exemplifies the spirit, determination, and academic excellence demonstrated by Ms. Yueh-Ying Hu.

      • Justine Kwok

THE EARL H. DEVOE PRIZE FOR OUTSTANDING UNDERGRADUATE RESEARCH
For an undergraduate student who has made a significant scholarly research contribution.

      • John Rodman

THE RICHARD A. BERNARD AWARD
Endowed by Jean l. Bernard, in memory of her husband, for a senior who has shown awareness to the needs of physically-challenged indi11iduals and the creati11e application of engineering approaches to those functional and practical needs.

      • Santita E. Ebangwese

SBI DISTINGUISHED STUDENT RESEARCH AWARD
This award recognizes Ph.D. students who have made an impact in biomaterials research at Syracuse University, SUNY ESF and SUNY-Upstate Medical University and who have made significant contributions to the SBI community in promoting productive collaboration.

      • Huilin Ma

THE COLLEGE OF ENGINEERING AND COMPUTER SCIENCE ALUMNI ASSOCIATION SERVICE AWARD
For a senior who has performed extraordinary service on behalf of the college community.

      • Drew P. Jacobson

ANDREA L. RUBIN MEMORIAL AWARD
For a senior completing the requirements of the College of Engineering and Computer Science Cooperative Education Program.

      • Brooke L. Waldon

THE LOUIS D. MARTINI AWARD FOR OUTSTANDING DESIGN PROJECT
Presented to an ECS student who has completed an outstanding design project. 

      • Hao Zhou

AEROSPACE ENGINEERING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN AEROSPACE ENGINEERING
Endowed by I.A. Hotze, BEE ’43, for a senior who has demonstrated the highest level of academic excellence throughout his or her SU career.

      • Frank H. Richardson IV

THE RICHARD HEIMBURG ACHIEVEMENT AWARD IN AEROSPACE ENGINEERING
In honor of our courageous friend and colleague Dr. Richard Heimburg for a senior who has made the most significant creative achievement while maintaining a high level of academic performance.

      • Karim Yamout

BIOENGINEERING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Bioengineering. 

      • Huilin Ma

KAREN M. HIIEMAE OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN BIOENGINEERING
Established m memory of Dr. Karen M. Hiiemae, beloved professor, mentor, and pioneer in science and research.for a senior who has combined outstanding academic achievement in bioengineering with the strength and spirit Dr. Hiiemae exhibited throughout her life.

      • Samantha M. Santoni

BIOENGINEERING FOUNDERS AWARD
Awarded in honor of Drs. Joseph Zwislochi and Earl Kletshy, initiators and nurturers of the bioengineering program, to a senior who has demonstrated outstanding and wide-ranging skills.

      • Santita E. Ebangwese 

OREN NAGASAKO AWARD
For bioengineering majors who demonstrate outstanding dedication and hard work acting as a preceptor to fellow students.

      • Brooke L. Waldon

CHEMICAL ENGINEERING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Chemical Engineering. 

      • Hao Wang

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN CHEMICAL ENGINEERING
Endowed by I.A. Hotze, BEE ’43, for the senior with the most distinguished academic record. 

      • Ziqiu “Sam” Chen

THE ALLEN J. BARDUHN AWARD
For a senior who combines academic excellence with a commitment to serve in the chemical engineering profession.

      • Cierra Chandler

CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Civil and Environmental Engineering.

      • Zheng Dong

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN ENVIRONMENTAL ENGINEERING
Endowed by I.A. Hotze, BEE ’43, for a senior in environmental engineering with outstanding credentials, who has demonstrated leadership in extracurricular activities.

      • Reilly K. Duffy

K.L. LUI MEMORIAL AWARD
Awarded in memory of Kui Leung Lui for his inspiration to many through his belief in family values, lifelong learning, and self-improvement, for a senior who has exemplified hard work, honesty, selflessness, and generosity.

      • Ellen S. Horbachewski

THE JOHN BURCH MCMORRAN ’22 AWARD
For a civil engineering senior, based on academic performance and extracurricular activities.

      • Haley E. Bigando

CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING FACULTY AWARD
This award is presented annually to a senior who combines academic excellence with a commitment to service in the Department of Civil and Environmental Engineering.

      • John M. Baluch
      • Endla Feustal

THE DR. JAMES A. MANDEL PRIZE FOR ACHIEVEMENT IN CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING
In honor of Professor Emeritus James A. Mandel, for a senior active in the National Society of Black Engineers.

      • Simone R. Burns

COMPUTER AND INFORMATION SCIENCE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Computer Science.

      • Yishi Lu

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN COMPUTER & INFORMATION SCIENCE
Endowed by l.A. Hotze, BEE ’43, for a senior in computer and information science who has demonstrated excellence in coursework, project design, and implementation, or research.

      • Yinan Zhou

THE WARREN SEMON PRIZE
In honor of Dr. Warren Semon, the first dean of the School of Computer and Information Science, for a senior who has established an exceptional scholastic record.

      • Qiwu Zou

COMPUTER ENGINEERING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Computer Engineering. 

      • Harika Bandaru

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN COMPUTER ENGINEERING
Endowed by I.A. Hotze. BEE ’43, for the computer engineering senior with the most distinguished academic record.

      • Arianna M. Lee

THE IEEE COMPUTER ENGINEERING AWARD
For a computer engineering senior who has demonstrated excellence in service, leadership, and scholarship.

      • James Perra

CYBERSECURITY

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Cybersecurity.

      • Trishna

ELECTRICAL ENGINEERING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN GRADUATE STUDY
For an outstanding graduate student in Electrical Engineering. 

      • Ziqi Xu

MECHANICAL ENGINEERING

KHALIFA ENERGY SYSTEMS AWARD
This award recognizes outstanding achievement by a graduating senior in the Department of Mechanical and Aerospace Engineering who has also completed the minor in energy systems program.

      • Joseph A. Guida

SYSTEMS AND INFORMATION SCIENCE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD IN SYSTEMS AND INFORMATION SCIENCE
Endowed by I.A. Hotze. BEE ’43, for the Systems and Information Science senior with the most distinguished academic record.

      • Shukai Fang